top of page

Wybór poradni pediatrycznej i położnej (dla matki i dziecka, w większych miastach warto spytać czy są przyjęcia noworodków)

1.

Ze szpitala dostajemy potwierdzenie urodzenia, z tym do przychodni do podbicia - wybór lekarza, pielęgniarki i położnej plus karta szczepień do podbicia przez przychodnie, która wraca do szpitala

2.

Wiedzieć kto będzie ubezpieczał dziecko (matka czy ojciec), w przychodni trzeba powiedzieć (nawet jeśli w pracy jeszcze nie zgłoszone) - z aktem urodzenia zgłosić w zakładzie pracy
 

3.

Powiadomić położną o powrocie do domu ze szpitala (numer do położnej lub ośrodka dostaje się rejestrując w przychodni), położna powinna przyjść do Was w przeciągu 48h od wyjścia ze szpitala. Dni wolne się nie liczą oczywiście.

4.

Meldunek w usc w którym dziecko się urodziło (zabrać skrócony akt małżeństwa do urzędu! I oba dowody) - trzy tygodnie na to maks. W urzędzie od razu zostaje nadany pesel dziecka i meldunek. Prosić o minimum dwa akty urodzenia - do ubezpieczenia plus najlepiej odpis lub dwa (macierzyński, ubezpieczenie, becikowe i polisa)

5.

Z aktem urodzenia do zakładu pracy - prośba o dodanie do ubezpieczenia (u matki lub ojca)
 

6.

Macierzyński - 52tygodnie - 20 tygodni macierzyński, tylko dla mamy 32 tygodnie mogą być podzielone między mamę a tatę w kawałkach 8 tygodniowych (20tyg 100%, 32tyg 60%) macierzyński od dnia porodu. Zgłosić do trzech tygodni po porodzie do pracodawcy z aktem urodzenia . Jeżeli umowa była do dnia porodu to również zgłaszamy się do ostatniego pracodawcy!

7.

Dla taty 14 dni po porodzie opieka nad matką lub opieka nad noworodkiem z wypisem ze szpitala do lekarza rodzinnego lub ginekologa (jeżeli było cc to w szpitalu zwykle wystawią dla taty zwolnienie).

Urlop tacierzyński - 2 tyg urlopu do wybrania w przeciągu dwóch lat, można podzielić dwa razy po tygodniu. Wniosek do zakładu pracy

8.

autor: Kaczorka

© 2019 by Ex-Testerki. Cudzie trwaj!

bottom of page