top of page

autor:  AnnaStesia

Pieluszki wielorazowe

Na poczÄ…tek maÅ‚y sÅ‚ownik, co siÄ™ z czym je (poniżej piszÄ™ o najszerzej dostÄ™pnych produktach, bez wdawania siÄ™ w szczegóÅ‚y):
otulacz – to ta część pieluszki, która idzie na zewnÄ…trz. Może być z weÅ‚ny lub z pulu. Do Å›rodka dajemy tetrÄ™ lub wkÅ‚ad chÅ‚onny
kieszonka – to taki otulacz z dodatkowÄ… warstwÄ… w Å›rodku, w którÄ… można wÅ‚ożyć wkÅ‚ad. Jest tylko w wersji z pulem
sio – otulacz z napami do wpinania wkÅ‚adów (snap in one); może być pul, może być weÅ‚na
- aio – tylko pul. To pieluszki, które majÄ… wszyty wkÅ‚ad chÅ‚onny (stÄ…d nazwa all in one). Åšwietne do żłobków i np. na spacery. Wada – wysoka cena oraz dÅ‚ugi czas schniÄ™cia
- gatki – mogÄ… być z weÅ‚ny lub pulu. Najczęściej zakÅ‚ada siÄ™ je na formowanki na noc.
- longi – gÅ‚ównie z weÅ‚ny (nie spotkaÅ‚am z pulu, ale może sÄ…). ZakÅ‚ada siÄ™ je też na formowanki. W odróżnieniu od gatek majÄ… dÅ‚ugie nogawki. OsobiÅ›cie używam longów jako zwykÅ‚ych spodni dzieciÄ™cych, weÅ‚na jest boska i dziecko mi siÄ™ w niej nie poci.
- weÅ‚na z recyklingu – otulacze, gatki i longi z weÅ‚ny z recyklingu (czyli najczęściej ze swetrów z sh) wymagajÄ… trochÄ™ dÅ‚uższego lanolinowania, mogÄ… troszeczkÄ™ drapać i sÄ… z nieco grubszego materiaÅ‚u (chyba że ktoÅ› szyje z recyklingowego merino), ale ogólnie sÄ… super i w peÅ‚ni realizujÄ… zasady zero waste
- snappi – klamerka do spinania tetry (zamiast agrafki, którÄ… stosowali nasi rodzice)
- wkÅ‚ady chÅ‚onne – to, co wrzucamy do otulaczy i kieszonek. MogÄ… być z wÅ‚ókien naturalnych (bambus, len), mogÄ… być ze sztucznych (mikrofibra, coolmax itp.). Może to być też stara poczciwa tetra, która ma tÄ™ przewagÄ™, że można jÄ… prać nawet w 95 stopniach.
- prefold – wkÅ‚ad skÅ‚adany z takimi przeszyciami, żeby byÅ‚o Å‚atwiej zÅ‚ożyć
- formowanka – specjalny wkÅ‚ad chÅ‚onny, polecany zwÅ‚aszcza na noc
- booster – maÅ‚y cienki wkÅ‚ad, który wzmacnia chÅ‚onność w strategicznych miejscach
- bibuÅ‚ki – można je dodawać jako wyÅ‚apywacze kup (do spÅ‚ukania w toalecie, niektórzy je piorÄ… i używajÄ… po wielekroć)

Na co należy uważać? Przede wszystkim na gumki w otulaczach i kieszonkach. Po pierwsze, przy montowaniu pieluchy na zadku gumki muszÄ… być tak ukÅ‚adane, by wchodziÅ‚y w pachwiny. Po drugie – nieprawidÅ‚owa technika suszenia otulaczy i kieszonek może zaskutkować rozciÄ…gniÄ™ciem siÄ™ i poluzowaniem gumek (przy aio ludzie decydujÄ… siÄ™ na zakup suszarek, bo porozkÅ‚adać to taÅ‚atajstwo na pÅ‚asko po caÅ‚ym mieszkaniu i czekać 2 dobry na wysuszenie bywa frustrujÄ…ce ). Wszystko, co ma gumki, suszymy na pÅ‚asko. Po trzecie – pieluszka musi być zaÅ‚ożona dobrze. Tj. nie wisieć w kroku (spinamy na dÅ‚ugość już na dziecku i wpychamy ten materiaÅ‚ wokóÅ‚ napek w górnÄ… zakÅ‚adkÄ™), nie być zbyt luźno spiÄ™ta w pasie (ale i nie za mocno), bo wkÅ‚ad siÄ™ przesunie. U chÅ‚opców siurek zawsze idzie w dóÅ‚. WkÅ‚ady można tak skÅ‚adać, żeby u chÅ‚opców wiÄ™cej warstw byÅ‚o z przodu, a u dziewczynek – na Å›rodku. Po czwarte – u maÅ‚ego, niechodzÄ…cego dziecka trzeba uważać, żeby pieluszki nie miaÅ‚y zbyt dużo warstw pod plecami.

WeÅ‚na jest prostsza w obsÅ‚udze niż pul, bo jeÅ›li nie oberwie kupÄ… to można jÄ… prać raz na 2-3 tygodnie, gdyż siÄ™ samooczyszcza dziÄ™ki lanolinie. JeÅ›li bÄ™dzie trochÄ™ wilgotna od sików to po prostu jÄ… rozkÅ‚adamy i suszymy.

WeÅ‚nÄ™ pierzemy w pÅ‚ynie do weÅ‚ny - można w pralce na programie do weÅ‚ny (30 stopni), ale lepiej rÄ™cznie. WkÅ‚ady pierzemy w 60 stopniach w proszku lub pÅ‚ynie do biaÅ‚ego, który ma mniej jak 5 procent mydÅ‚a (mnóstwo na rynku – dotyczy to zwÅ‚aszcza mikrofibry, coolmaksu i polaru) lub w 40 stopniach z dodatkiem odkażacza Nappy Fresh. OsobiÅ›cie piorÄ™ w 60 stopniach i z Nappy Fresh. Bo tak:-) Niektórzy mówiÄ…, że otulacze z pulem nie powinny być pranie w 60 stopniach, ale to przebrzmiaÅ‚a teoria. Sama mam kilka pulowych pieluszek, które piorÄ™ razem z wkÅ‚adami na 60 stopni i jest ok. Pranie wkÅ‚adów i pulu należy zacząć od zapodania pÅ‚ukania, tak aby wypÅ‚ukać resztki kup. Potem dopiero wÅ‚Ä…czamy pranie na 60 stopni (lub 40 z odkażaczem). Dobrze jest na koneic prania znów wÅ‚Ä…czyć dodatkowe pÅ‚ukanie, żeby w naturalnych wkÅ‚adach nie porobiÅ‚y siÄ™ zÅ‚ogi. Nie używamy pÅ‚ynu do pÅ‚ukania (choć raz na czas można dać ecozone, żeby zmiÄ™kczyć sztywne wkÅ‚ady). Wirowanie – 800 obrotów.

Przechowywanie zasikanych i „okupionych” pieluszek jest proste. Trzeba mieć tylko wiadro z zamykanym wieczkiem (lub worek pul). Zasikany wkÅ‚ad wrzucamy do wiadra, a ten z kupÄ… traktujemy wartkim strumieniem zimnej wody, tak aby spÅ‚ukać resztki procesu trawiennego naszych pociech i kitramy do wiadra (wyjÄ…tkiem sÄ… tzw. mleczne kupki, które siÄ™ caÅ‚kiem rozpuszczajÄ… w wodzie i nie trzeba ich spÅ‚ukiwać do toalety). Pierzemy raz na 2-3 dni (wersja optymalna). KiedyÅ› radzono, żeby do wiadra z brudnymi pieluszkami dawać krople olejku z drzewa herbacianego, że niby zabija bakterie. To pobożne życzenia, ale dawać można z tego wzglÄ™du, że trochÄ™ tÅ‚umi zapach, co ma znaczenie, gdyż otwarcie wieczka wiadra, w którym zgromadziliÅ›my wkÅ‚ady z 2 dni bywa doÅ›wiadczeniem porównywalnym z wciÄ…gniÄ™ciem nosem Å‚yżki cynamonu. Jednym sÅ‚owem – zÅ‚oto dla zuchwaÅ‚ych.

Odparzenia. Przy wielopieluchowaniu można stosować kremy na odparzenia. OtÅ‚uszczone w ten sposób wkÅ‚ady sztuczne poddajemy strippingowi lub odtÅ‚uszczaniu (zatÅ‚uszczajÄ… siÄ™ tkaniny syntetyczne, np. polar. JeÅ›li pupa styka siÄ™ z bambusem lub baweÅ‚nÄ… to nic siÄ™ nie stanie). SÄ… też i naturalne metody walczenia z odparzeniami – wkÅ‚adki jedwabne oraz weÅ‚na lecznicza. Dla mnie hicior przy zÄ…bkowaniu i wÅ›ciekle żrÄ…cych kupach.

Kaloryfer. Pulu i wełny nie powinno się suszyć bezpośrednio na kaloryferze (niszczy się materiał i niszczą się gumki). Wkłady tak.

Lanolinowanie to kuracja, która przeprowadzasz, gdy weÅ‚niak zaczyna przeciekać. Mieszasz lanolinÄ™ z pÅ‚atkami mydlanymi (rozpuszczonymi we wrzÄ…tku) i namaczasz w tej miksturze na kilka godzin weÅ‚niaka. W zależnoÅ›ci od tego, co siÄ™ lanolinuje (gatki, longi, otulacze, czy weÅ‚na z recyklingu) czas trwania kuracji jest różny. Niektórzy robiÄ… tak, że podgrzewajÄ… powolutku garnek z miksturÄ… i weÅ‚nÄ… w Å›rodku. To weÅ‚nie nie szkodzi, bo wbrew obiegowej opinii to nie wysoka temperatura filcuje weÅ‚nÄ™, tylko gwaÅ‚towne zmiany temperatur. Dlatego nigdy nie pÅ‚uczemy po praniu weÅ‚niaka w lodowatej wodzie, jeÅ›li wczeÅ›niej praliÅ›my go w okoÅ‚o 30 stopniach. Przy praniu weÅ‚ny nie pocieramy o siebie, tylko delikatnie smyramy palcem. Suszymy na pÅ‚asko, po uprzednim wgnieceniu mokrego weÅ‚niaka w rÄ™cznik. Nie muszÄ™ dodawać, że pierzemy w detergentach przeznaczonych do weÅ‚ny? Przebarwienia po kupie spiera pÅ‚yn z mydÅ‚okrzewu. Nie używamy ani samodzielnie robionych proszków do prania, ani np. orzechów piorÄ…cych.

Stripping i odtÅ‚uszczanie. Czasem wkÅ‚ady nie sÄ… dopierane, czasem polar siÄ™ zatÅ‚uszcza, czasem kupujemy pieluszki z drugiej rÄ™ki. Wtedy do akcji wkracza on. Kwasek cytrynowy ( w przypadku strippingu) lub wrzÄ…tek ( w przypadku odtÅ‚uszczania). To jest już wyższa szkoÅ‚a jazdy i nie każdy w ogóle bÄ™dzie miaÅ‚ potrzebÄ™ kiedykolwiek z tego skorzystać, dlatego nie podajÄ™ proporcji i szczegóÅ‚ów. JeÅ›li jednak przydarzy Ci siÄ™ taka niespodzianka, pisz Å›miaÅ‚o albo skorzystaj z podanych niżej linków.

WkÅ‚ady chÅ‚onne. Każdy musi wybrać sam. Jest ich na rynku zatrzÄ™sienie. Można (zwÅ‚aszcza u maÅ‚ego dziecka) używać tetry (niektóry jadÄ… na tetrze do koÅ„ca pieluchowania), można też przebierać w rozmaitych wkÅ‚adach jak w ulÄ™gaÅ‚kach. MogÄ… być z naturalnych wÅ‚ókien, mogÄ… być ze sztucznych. MogÄ… być skÅ‚adane, mogÄ… być pojedyncze. MogÄ… być cienkie (1-2-warstwowe), mogÄ… być grube (nawet do 8 warstw). MogÄ… być to nawet rÄ™czniki z Ikei. OsobiÅ›cie polecam wkÅ‚ady bambusowe, baweÅ‚niane i z lnu. Obecnie używam przede wszystkim Puppi quick&easy oraz kwadratowe mini, też z Puppi, Kokosi skÅ‚adane z zielonym i fioletowym obszyciem i lniane MRB. Ale każdy musi znaleźć dla siebie swój wÅ‚asny najlepszy system. MaÅ‚e dzieci potrzebujÄ… węższych wkÅ‚adów (10 cm szerokoÅ›ci), starsze – 12,5. Uwaga – naturalne wkÅ‚ady muszÄ… nabrać chÅ‚onnoÅ›ci, można je przeprać kilka razy (maÅ‚o ekonomiczne), można namoczyć na caÅ‚y dzieÅ„ w wodzie z pÅ‚ynem do mycia naczyÅ„ (zmieniajÄ…c wodÄ™ i pÅ‚yn kilka razy).
Uwaga numer dwa! Bezpośrednio przy pupie nie trzymamy mikrofibry, bo odparza.

JeÅ›li jesteÅ› zainteresowany lub zainteresowana wielopieluchowaniem, a nie chcesz na poczÄ…tku inwestować w coÅ›, co nie wiesz, czy Ci siÄ™ sprawdzi, poszukaj lokalnej pieluchoteki i wypożycz zestaw. Tylko uważaj – to wciÄ…ga!

Przydatne linki:
http://baranowscy.eu => KLIK

https://pieluchoguru.pl => KLIK

https://igle-figle.pl/pl/content/6-pranie-pieluch => KLIK

https://www.facebook.com/wielomatka/ => KLIK
http://pieluszkowo.com/czym-poradnik-pieluszkowania-wielorazowego/ =>KLIK

https://pieluchoguru.pl => KLIK

http://pieluszkarnia.pl/ => KLIK

 

grupy na Facebooku – Pieluchy wielorazowe oraz NHN + Pieluchy wielorazowe bez tajemnic

bottom of page